نکاح


 

نکاح

 

 

 
 

نکاح بر انواع مختلفی تقسیم بندی می شود:


1) نکاح دایم         2) نکاح منقطع

   

که در ابتدا ما به نکاح دایم می پردازیم:
نکاح دایم به نکاحی گفته می شود که زوج تصمیم به ازدواج با زوجه به صورت دایم می نماید و این نوع نکاح دارای شرایط ومراحلی می باشد که در ادامه ذکر می گردد:
در نکاح دایم ابتدا زوج به خواستگاری زوجه می رود و در صورت توافق طرفین قرار بر ازدواج بعد از طی نمودن سلسله مراتبی و تشریفات حقوقی گذاشته می شود در ابتدا زوج و زوجه برای مدتی نامزد می نمایند و بعد از مدتی به عقد یکدیگر در می آیند و در نهایت بعد از سپری شدن مدتی مراسم ازدواج برگزار می گردد!
           
 
نکات مهم حقوقی در مورد نکاح دایم:
1) اینگونه نکاح بصورت دایم می باشد و در صورتی که زوج و زوجه در طول زندگی نتوانند با هم به خوبی زندگی کنند با طی نمودن پاره ای از شرایط که در ادمه توضیح خواهیم داد از یکدیگر جدا می شوند!
- درصورتی که زوج وزوجه با یکدیگر هیچگونه سازگاری نداشته باشند راحتترین راه برای جدایی این دو طلاق توافقی می باشد
- در صورتی که زوجه بر اثر آزار و اذیتهای زوج در طول مدت زندگی از زوج شاکی بوده باشد از طریق مراجعه به دادگاه و تنظیم نمودن دادخواستی مبنی بر رخ دادن این موارد در طول زندگی زناشویی می تواند
درخواست طلاق نماید.
-در نکاح دایم بر خلاف نکاح منقطع الزامی بر تعیین مهر از طرف زوجه نمی باشد.
-در نکاح دایم یک سوم ارث به زوجه تعلق می گیرد.- نکات مهم حقوقی در مورد نکاح منقطع:
حال به توضیحات در مورد نکاح منقطع یا همان نکاح موقت می پردازیم نکاح منقطع به نکاحی گفته می شود که زوج و زوجه برای مدت مشخصی به عقد هم در میآیند و بعد از آن مدت عقد باطل می گردد،این نوع نکاح دارای شرایط خاصی می باشد که در ادامه در مورد پاره ای از این مسایل توضیحاتی میدهیم:
-در نکاح منقطع شرط تعیین مهریه و تعیین مدت عقد یک شرط اساسی محسوب می شود و در صورتیکه مدت یا مهریه قید نشود، عقد دچار اشکال می شود. 
-در نکاح منقطع تعیین مهریه یکی از ارکان و شروط اصلی در نکاح منقطع می باشد تا جایی که طبق ماده 1095 قانون مدنی درنکاح منقطع عدم تعیین نهر در عقد موجب بطلان عقد است.
-در نکاح منقطع زوجه از زوج ارث نمی برد اما زوج می تواند وصیت کند که پس از مرگ وی یک سوم ارث وی به زوجه برسد، اما در مورد فرزند زوج وی از زوج 


  
  راه های ارتباطی با ما:

    دفتر  02177450795

    مدیریت 09120351895
                        
   فکس 02177450795

جهت ارتباط با پی وی مدیریت برروی تصویر زیر کلیک نمایید:

   
کانال موسسه حقوقی عدل پروران جوان ایمیل موسسه حقوقی عدل پروران جوانپی وی مدیریت موسسه حقوقی عدل پروران جوان

                                                                  
                                                                         

توسط : admin | تاریخ : 1395/09/02 | نظرات